Tymczasowy profil zaufany
Profil zaufany to rodzaj podpisu elektronicznego, przy pomocy którego możemy potwierdzić zdalnie tożsamość. Można dzięki niemu podpisać online pisma czy wnioski do urzędu oraz skorzystać z innych e-usług, np. złożyć dokumenty do ZUS, czy sprawdzić punkty karne. To także jedyny sposób na zalogowanie się do państwowych serwisów – np. Internetowego Konta Pacjenta, Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP), Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS), Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej (CEIDG). Można również z jego pomocą załatwić wiele spraw podatkowych np. złożyć JPK-VAT czy skorzystać z usługi Twój e-PIT.
Profil zaufany można było uzyskać od długiego okresu czasu.
Istnieją dwa sposoby jego założenia.
Pierwszy wymaga posiadania dostępu do internetowego konta bankowego w banku umożliwiającym założenie Profilu Zaufanego (nie wszystkie banki w Polsce oferują taką możliwość). Danych złożonych za pośrednictwem systemu bankowego nie trzeba już potwierdzać osobiście, gdyż zostały one potwierdzone przez bank podczas zakładania konta.
Dla osób niekorzystających z bankowości internetowej powstała druga możliwość – weryfikacja wypełnionego przez siebie wniosku i jego złożenie w punkcie potwierdzającym, gdzie wymagana jest osobista obecność z dowodem tożsamości. Przepis art. 33 ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. z 2020 r. poz. 568), zawiera zapis mówiący, że resort może udostępnić usługę online służącą do potwierdzania profilu zaufanego o krótszym okresie ważności, zwanego dalej „tymczasowym profilem zaufanym”. Okres ważności tymczasowego profilu zaufanego ma wynosić 3 miesiące. W celu potwierdzenia tożsamości osoby wnioskującej o potwierdzenie tymczasowego profilu zaufanego ustawodawca przewidział wideoidentyfikację wnioskodawcy polegającą na porównaniu wizerunku widocznego na kamerze komputera z wizerunkiem pobranym z Rejestru Dowodów Osobistych.
Nowa regulacja przewiduje, że użytkownicy będą posiadać choćby podstawowe umiejętności i sprzęt umożliwiający uczestnictwo w takiej wideoidentyfikacji.
Chociaż jest to rozwiązanie ujęte w specustawie koronawirusowej, to z uwagi na zmianę ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne stwierdzić należy, że ma ono duże szanse wpisać się do polskiego porządku prawnego na stałe.
Oczywiście o wprowadzeniu powyższej regulacji w życie będziemy Państwa informować.